Młodzi głosują

13 października w naszej szkole odbyły się prawybory parlamentarne w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – „Młodzi głosują”.
Celem akcji jest przygotowanie młodych obywateli do działania w demokratycznym państwie, poznanie zasad ordynacji wyborczej: powszechności – każdy uczeń mógł głosować, wolności – głosowanie odbywało się w czasie wolnym, podczas przerw, tajności – głosowano w kabinach, równości – każdy głos jest tak samo ważny i każdy uczeń może oddać tylko jeden głos, a odbiór karty potwierdza podpisem, bezpośredniości wyborów – głosujemy osobiście, po okazaniu dokumentu ze zdjęciem, który nas identyfikuje na kandydatów . Poprzez praktyczne doświadczenie uzmysłowienie uczniom, że demokracja i wolność to działanie, a nie bierne przyglądanie się i narzekanie, że nikt nic za nas nie zrobił.
Zanim rozpoczęto prawybory, uczniowie klas trzecich przygotowali i przeprowadzili akcję informacyjną dla uczniów klas pierwszych i drugich, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z wiedzą o społeczeństwie.
Relację z tych spotkań, działania pro- frekwencyjne jak i przebieg samych prawyborów ukazano na zdjęciach.
Wyniki akcji „Młodzi głosują” są następujące:

Protokół wyników szkolnych prawyborów

Nazwa szkoły: Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego