Zajęcia antyterrorystyczne ze Strzelcem ze ZS

15 marca 2016 roku w ramach lekcji edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum spotkali się z byłym dowódcą Jednostki Strzeleckiej nr 3028 w Czechowicach – Dziedzicach Panem Szymonem Kalińskim.
Tematem spotkania było zagrożenie terrorystyczne oraz współczesne konflikty asymetryczne.
Dzięki przyniesionym przez naszego gościa rekwizytom: karabinki AKMS, granaty F 1, RG 42, pistolety, bagnety, amunicja, kajdanki, uczniowie mogli w praktyce zapoznać się z najczęściej używaną przez terrorystów bronią. Omówiono także elementy rażenie broni jądrowej, zasady zachowania się po wybuchu atomowym.
Zajęcia obejmowały:
– posługiwanie się karabinkiem AKMS – rozkładanie i składanie broni, ładowanie i rozładowanie magazynków, przygotowanie broni do użycia, likwidacja zacięć
– pozycje strzeleckie z karabinka i broni krótkiej
– użycie granatów: zaczepnego i obronnego
– użycie bagnetu, także jako nożyce do cięcia drutu
– zasady zachowanie po znalezieniu niewybuchu
– pułapki minowe zakładane przez zamachowców
– zachowanie podczas ataku terrorystycznego
Bardzo dziękujemy Panu Szymonowi Kalińskiemu za poświęcenie własnego wolnego czasu, za udostępnienie broni do szkolenia oraz za fachowe i przystępne przedstawienie współczesnych zagrożeń.

Cwiczenia w obsludze AKMS Cwiczenie przeladowania broni Dziewczeta cwicza postawe strzelecka pod nadzorem Pana Szymona Kalinkiego Dziewczeta opanowuja sztue obslugi karabinka Nauka ladowana amunicji do magazynka Skladanie broni pod fachowym okiem Pana Szymona Kalinskiego Wpinanie i wypinanie magazynka Zapoznanie z karabinkiem AKMS