Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 11 października odbył się wyjazd – pielgrzymka klas III do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wzięło w niej udział 77 naszych gimnazjalistów.
Aby właściwie przygotować się do zwiedzania miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni, nasi nauczyciele na lekcjach wychowawczych, języka polskiego, historii, wos – u oraz edukacji regionalnej przygotowywali uczniów do tej wizyty.Na miejscu natomiast korzystaliśmy z usług przewodników – zarówno w Auschwitz I jak i w Auschwitz II – Birkenau.
Wszystkie trzy klasy złożyły wiązanki kwiatów pod ścianą śmierci.
Dramat autentycznego miejsca, przesiąkniętego cierpieniem niewinnych ofiar nadaje wyjątkowy sens tej wizycie i prowadzonej tu żywej lekcji historii.
Wiele przemyśleń i emocji powstałych w tym właśnie miejscu pomaga zrozumieć sens i znaczenie istoty człowieczeństwa.
Po wizycie gimnazjaliści musieli zmierzyć się z przelaniem swoich wrażeń na papier w ramach wspomnień z wyjazdu. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe.

klasa-iii-c-skeada-kwiaty-pod-tcian%c2%a6u-tmierci-w-kl-auschwitz wizyta-w-kl-auschwitz-klas-iii-gp-1