Goście z Niemiec w „Twardowskim”

 

Minął prawie rok od czasu, gdy dwudziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży wyjechała do Hiddenhausen (Niemcy). Był to mamy taką nadzieję, początek dłuższej współpracy. 

W dniach od 10 do 16 marca w naszej szkole przebywało z rewizytą dziewiętnastu uczniów
i uczennic wraz  z dwoma nauczycielkami. Niedziela była czasem odpoczynku w polskich rodzinach. Była to okazja do zaprezentowania przez gospodarzy przysłowiowej polskiej gościnności. Rodzice naszych uczniów zorganizowali różnorakie atrakcje, a wśród nich – wycieczki. Goście mieli okazję odwiedzić m. in. Kraków, Zakopane, Wrocław. Niektórzy wybrali się bliżej – na Szyndzielnię, do Wisły, czy też do Pszczyny.

Poniedziałek uczniowie spędzili w szkole. Pracowali w grupach nad realizacją projektu „Odkrywamy regiony w Polsce i w Niemczech”, którego celem było przybliżenie i prezentacja ciekawych miejsc w obu krajach.

Ważnym punktem programu tego dnia było spotkanie w Urzędzie Miasta z Marianem Błachutem – Burmistrzem Czechowic-Dziedzic, który ciepło przywitał gości z Niemiec. Podczas spotkania, które uwieczniono pamiątkowym wspólnym zdjęciem doszło też do wymiany okolicznościowych upominków.

Po powrocie do szkoły uczniowie obejrzeli film „Chłopiec w pasiastej piżamie”, będący wprowadzeniem do zwiedzania Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, co nastąpiło w kolejnym dniu wymiany.

Środa była także dniem pełnym atrakcji. Po przemierzeniu zabytkowych chodników i komnat podziemnych kopalni soli w Wieliczce uczniowie zwiedzili wystawę sztuki wschodniej na Wawelu, a następnie udali się na rynek krakowski, aby obejrzeć Kościół Mariacki i Sukiennice.

W czwartek obie grupy dokonały prezentacji efektów poniedziałkowej pracy, a kolejnym punktem programu był spacer po Bielsku-Białej, zdjęcia z Bolkiem i Lolkiem oraz zabawa w parku trampolin GOJUMP.

W czwartkowe popołudnie w stołówce szkolnej odbyło się spotkanie rodziców i uczniów biorących udział w wymianie.  Dyrektor – Wojciech Mik – otwierając spotkanie podziękował rodzicom, za gościnność, opiekę i wsparcie. I tak, przy wspólnym stole zastawionym pierogami i słodyczami czas upłynął na rozmowach i wspomnieniach.

W piątkowy poranek nadszedł czas na pożegnanie. Szybko minęło te parę dni. Pogłębiły się znajomości sprzed roku i w niejednym oku zakręciła się łza. Jako opiekunowie i organizatorzy wymiany mamy nadzieję, że uczniowie będą utrzymywać i pielęgnować kontakty, co przyczyni się także do pogłębiania znajomości języków obcych.

„Wszyscy chwalili polską gościnność i wspólne spotkania w gronie rodziny. Wielu z uczniów zaplanowało już wspólne spotkania podczas letnich wakacji.” – to słowa jednej z opiekunek grupy młodzieży niemieckiej – pani Krystyny Sewruk, wypowiedziane po pierwszej wymianie wrażeń tuż po wyjeździe
z Polski.

Fakt, że doszło do wymiany oraz, że przybrała ona formę, która bardzo przypadła do gustu naszym gościom, to zasługa instytucji i osób, które udzieliły pomocy i wsparcia materialnego, za co składamy serdeczne wyrazy wdzięczności. Podziękowania kierujemy do Burmistrza – pana Mariana Błachuta oraz Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, Piekarni Rogalik H. Kamińska, Radzie Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Szczególnie zaś pragniemy podziękować Rodzinom naszych uczniów, które przez tydzień gościły w swych domach oraz zapewniły troskliwą opieką młodym gościom zza zachodniej granicy.