Wycieczka na politechnikę śląską

20 listopada 2018 roku uczniowie z  grupy projektowej w ramach programu grantowego „mPotega” uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Politechnikę Śląską.

Odwiedziliśmy wydział budownictwa gdzie uczniowie porównywali wielkości ugięcia jednoprzęsłowych konstrukcji  mostowych. Do wykonania doświadczenia i sprawdzenia wartości ugięcia posłużyły makiety dwóch mostów. Makiety posiadały identyczne rozpiętości i odpowiadały odpowiednio konstrukcji mostu podwieszanego oraz mostu łukowego. Na środku rozpiętości zamontowane były identyczne linijki szkolne mierzące wartość ugięcia. Każdy z mostów został identycznie oraz odpowiednio obciążony miniaturami samochodów wielkogabarytowych, powodujących kolejne ugięcia przęseł.Uczniowie po zakończeniu badania oraz analizy wartości ugięcia mostów wywnioskowali, że konstrukcja mostów łukowych jest dużo bardziej stabilna i odporna na ugięcia w porównaniu do mostów podwieszanych.

Na wydziale chemicznym uczniowie uczestniczyli w wykładzie dr hab. inż. Beaty Orlickiej  pt.”Chemia kosmetyków”.  Dowiedzieli się jak na przestrzeni wieków  naukowcy w swych laboratoriach pracowali nad  środkami i preparatami kosmetycznymi. Po przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa uczniowie udali się do laboratorium chemicznego gdzie otrzymali okulary i odzież  ochronną do  wykonania  doświadczeń chemicznych. Nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem doświadczeń czuwali doktoranci  Politechniki Śląskiej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z recepturą powstania kremu, żelu i błyszczyka a następnie przystąpili do stworzenia tych produktów. Było to bardzo ciekawe doświadczenie ponieważ po zakończonych ćwiczeniach wszystkie produkty zabrali do domu.

 „Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”