wyjazdu do Miejsca Pamięci Muzeum Auschwitz – Birkenau

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 30 października odbył się wyjazd – pielgrzymka klas VIII Szkoły Podstawowej nr 10 i klas III likwidowanego (wygaszanego) Gimnazjum Publicznego nr 1do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wzięło w niej udział 180 naszych uczniów.

Aby właściwie przygotować się do zwiedzania miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni, nasi nauczyciele na lekcjach wychowawczych, języka polskiego, historii, wos – u oraz edukacji regionalnej przygotowywali podopiecznych do tej wizyty.

Na miejscu przewodnicy przedstawili nam ogrom cierpienia więźniów i nieludzkich zbrodni hitlerowskich – zarówno w Auschwitz I jak i w Auschwitz II – Birkenau.

Dramat autentycznego miejsca, przesiąkniętego cierpieniem niewinnych ofiar nadaje wyjątkowy sens tej wizycie i prowadzonej w tej tragicznej scenerii żywej lekcji historii.

Wiele przemyśleń i emocji powstałych w tym właśnie miejscu pomaga zrozumieć sens i znaczenie istoty człowieczeństwa.

Mamy nadzieję, że dzięki poznaniu tego miejsca – muzeum, nauczymy się inaczej patrzeć i kształtować nasze życie i relacje z bliźnimi.