Spotkanie ze Strzelcem

17 maja 2019 roku w ramach lekcji edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum spotkali się z byłym dowódcą Jednostki Strzeleckiej nr 3028 w Czechowicach – Dziedzicach Panem sierżantem Szymonem Kalińskim.

Tematem spotkania były różne rodzaje zagrożeń terrorystycznych oraz współczesne konflikty hybrydowe.

Dzięki doświadczeniu naszego gościa oraz przyniesionym przez niego pomocom dydaktycznym i broni: karabinki Beryl M762, Smith&Wesson M&P 15-22, strzelbą Mossberg 500, pistoletami TT oraz Glock 17, granat F 1, amunicja, kajdanki, uczniowie mogli w praktyce zapoznać się z najczęściej używaną przez terrorystów bronią.

Zajęcia obejmowały:

– posługiwanie się przyniesioną bronią, przygotowanie broni do użycia,

– pozycje strzeleckie z karabinka i broni krótkiej

– użycie granatu: obronnego F-1 i zaczepnego RG-42

– zasady zachowanie po znalezieniu niewybuchu

– zachowanie podczas ataku terrorystycznego, pułapki minowe, ewakuacja lub ukrycie się i wezwanie pomocy

– istotę i zagrożenia związane z działalnością terrorystyczną, także na terenie szkoły.

– uświadomienie uczniom konieczności zachowanie ograniczonego zaufania podczas kontaktów internetowych, towarzyskich oraz reagowanie na zauważone zagrożenie (powiadomienie osób dorosłych). Omówiono też zabójstwo 16 letniego gimnazjalisty ze szkoły w Wawrze dokonane 10 maja 2019 r. przez 15 latka z klasy VIII SP.

Bardzo dziękujemy Panu Szymonowi  Kalińskiemu za poświęcenie własnego wolnego czasu, za udostępnienie broni  do szkolenia oraz za profesjonalne i przystępne przedstawienie współczesnych zagrożeń.

Wszystkich zainteresowanych praktycznym posługiwaniem się bronią krótką jak i długą, rodziców jak i uczniów, zapraszamy na strzelnicę w Żorach, gdzie Pan Szymon jest instruktorem. Kontakt poprzez nauczyciela edb.