laureaci i finaliści

Bartosz Pudełko finalistą wojewódzkiego konkursu z języka polskiego.
Kuratorium Oświaty w Katowicach co roku organizuje konkursy przedmiotowe z poszczególnych przedmiotów – należą one do wyjątkowo trudnych. Nasza szkoła ma chlubne tradycje w edycji konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Pisząc kolejne trudne testy z zakresu literatury i wiedzy o języku do grona finalistów w tym roku szkolnym dołączył Bartosz Pudełko. Warto dodać, że zdobył ten tytuł po raz drugi – poprzednio w klasie VII. Tym bardziej serdecznie gratulujemy.

Laureat konkursu polonistycznego LO
25 marca 2019 r. odbył się powiatowy konkurs polonistyczny organizowany pod patronatem starosty bielskiego i dyrektora delegatury kuratorium oświaty w Bielsku-Białej. Uczniowie z całego powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej w gmachu Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach zmagali się z testem obejmującym lektury podstawy programowej wyznaczone dla klas VII-VIII szkoły podstawowej. Ku naszej radości laureatem II miejsca został Bartosz Pudełko – uczeń kl. 8F. 24 maja 2019 r. w budynku LO im. Skłodowskiej odbyła się uroczysta gala laureatów, na którą Bartosz został zaproszony. Gratulacje!

 

Laureaci konkursu recytatorskiego Proteus 2019
16 maja 2019r w Spółdzielczym Centrum Kultury Best odbył się XVII Integracyjny Konkurs Recytatorski i XV Przegląd Innych Form Artystycznych PROTEUS pt.: „Radość życia w twórczości ks. Jana Twardowskiego” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. W tegorocznej edycji wzięło udział 50 uczestników, z czego 43 osób brało udział w konkursie, a 15 w przeglądzie innych form artystycznych.
Konkurs oceniało jury w składzie: Jan Chmiel – przewodniczący, aktor Teatru Grodzkiego, Ewa Bątkiewicz z Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Bielska-Białej – teatrolog, Antoni Szczuciński – recytator, laureat wielu ogólnopolskich konkursów.

Uczestnicy oceniani byli w 4 kategoriach. W kategorii gimnazjum i osoby dorosłe laureatką II miejsca okazała się Katarzyna Kondek z ZSP nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach. W kategorii Poezja Śpiewana wyróżniony został zespół „Niezapominajki” w składzie: Daria Kamieńska, Agnieszka Trojan, Mikołaj Grygierczyk. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym.

Laureatka VI Beskidzkiego Dyktanda
Będąc gościem w Beskidach, u podnóża Pilska, student etnografii z Kędzierzyna-Koźla zbierał materiały do pracy na temat zwyczajów świątecznych górali… – tak zaczynało się VI Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i Tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii, które nasi uczniowie pisali na bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Dyktando, które czytał znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, pisali uczniowie, studenci, mieszkańcy, przedstawicie instytucji miejskich, służb mundurowych. Zostało przygotowane przez bielskie Miejski Dom Kultury oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną w ramach trwającego 20. Festiwalu Nauki i Sztuki. Patronat nad nim sprawował m.in. Dziennik Zachodni. Tekst dyktanda przygotowała dr Ewelina Gajewska z Katedry Polonistyki ATH. Nad przebiegiem dyktanda czuwało jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Szarlej. Laureatką IV miejsca w kategorii Młodziki  została Emilia Legut z kl. 3b. Serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia z VI Beskidzkiego Dyktanda można zobaczyć na stronach

https://dziennikzachodni.pl/beskidzkie-dyktando-2019-w-bielskubialej-okolo-300-smialkow-zmagalo-sie-z-jukacem-i-innymi-pulapkami-jezykowymi/ga/c1-14170471/zd/36229711

http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/szoste-beskidzkie-dyktando-2019-w-bielsku-bialej-jukace-i,5145549,artgal,t,id,tm.html

http://www.bielsko.info/19792-zdjecia-znamy-nowego-beskidzkiego-mistrza-ortografii-bielsko-biala

Powiatowy konkurs recytatorski

31 maja 2019 r. naszą szkołę chlubnie reprezentowała Katarzyna Kondek z kl. 8F. wzięła udział w XIV powiatowym konkursie recytatorskim „Jan Paweł II i jego przyjaciele pisarze”. Celem zmagań uczniów była piękna recytacja poezji i prozy twórców chrześcijańskich a także wysłuchanie rozważań i wykładu ks. Tomasza Błachuta – redaktora rozgłośni katolickiej „Anioł Beskidów” – znawcy Biblii i ludzkich charakterów. Poruszające słowa kaznodziei przekonywały siłą spokoju, a także refleksją nad mądrymi tekstami. Kasia mówiła utwory ks. Jana Twardowskiego, a jej recytacja została nagrodzona III miejscem wśród uczestników z Bielska-Białej. Serdecznie gratulujemy!