EU Code Week 2019

Nasza szkoła została zgłoszona i wpisana na mapę europejskich działań w ramach akcji  EU Code Week 2019, która trwała od 7 do 18 października 2019 roku.
Każdego dnia odbywały się różne wydarzenia związane z kodowaniem. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w nich i wykonywali je z dużym zaangażowaniem. Po odkodowaniu obrazka okazało się, że kodowanie nie jest takie straszne, a kreatywna gra zabawny koralik – była dla uczniów klas 3A fajną zabawą i odskocznią od komputera.  W świetlicy głośno zagrała zakodowana orkiestra. Dzieci z 2B zagrały zgodnie z kodem obrazkowym i kolorystycznym na instrumentach z walizki muzycznej oraz  samodzielnie wykonanych przez siebie.
Stworzenie aplikacji mobilnej w środowisku Java przez 7B pozwoliło na rozwiązanie quizu ze znajomości treści lektury A. Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Jej działanie sprawdzono w grupie rówieśników w czasie zajęć języka polskiego. Innowacyjne podejście do lektury szkolnej pozwoliło wszystkim sprawdzić swoje wiadomości unikając nudy i tradycyjnej powtórki.
Chłopcy z 7B rozwijali również umiejętność logicznego, algorytmicznego myślenia podczas gry w sudoku. Przekonali się, że uzupełnianie pustych pól brakującymi cyframi nie jest takie proste. A w 8C zmierzyli się z montażem własnego robota, a następnie zaprogramowaniem go do wykonania zadań. Uczniowie zgodnie z instrukcją złożyli Makeblock i zademonstrowali jego umiejętności. Chłopcy z 7C odkrywali okręty przeciwnika w grze strategicznej statki. Grupki uczniów programowali w SCRETCHU – grę robaczek i akwarium. Tabliczka mnożenia i dyktando graficzne na komputerze, to były zadania dla klas 2 i 3. Z kodowaniem bez komputera zmierzyli się wszyscy uczniowie klas 1 – 3, a klasa 3a układała kolorowe plastikowe piramidy z kubeczków.

Wszystkie wydarzenia z kodowania były bardzo zróżnicowane, przez co budziły duże zaciekawienie wśród uczniów. Rozpoczęta przygoda z programowaniem na pewno będzie kontynuowana na lekcjach informatyki i nie tylko.