Kodowanie bez komputera

W ramach akcji EU Code Week 2019 klasy 1-3 w dniu 15 października br. rozpoczęły  zabawę i naukę z kodowaniem. Zabawy te wymagały od uczniów myślenia logicznego, strategicznego, dostrzegania i rozwiązywania problemów oraz komunikowania się, czyli tych wszystkich umiejętności , które są i będą przydatne we współczesnym świecie.

Wszystkie dzieci otrzymały plakietkę i od drugiej lekcji rozpoczęły przygodę z kodowaniem.

• Klasy pierwsze sortowały guziki. Uczniowie pracowali w parach . Zadaniem ich było posortowanie guzików na zbiory: tego samego koloru , kształtu, tej samej wielkości, z ta samą liczbą dziurek. Uczniowie , którzy wykonali pracę jako pierwsi dostawali plakietkę – „Mistrz kodowania”.
  • Klasa 1b kolorowała  obrazki wg podanego kodu, dorysowywała brakująceczęści obrazka oraz rozszyfrowywała drogi myszki do sera oraz drogi od strzałki do kosza z owocami (labirynt) .
  • Klasy pierwsze, 2A i 3B rozegrały klasowy turniej w „Kółko i krzyżyk”. Zabawa cieszyła się dużą popularnością (w klasie 2A trzeba było nawet zrobić 2 rundę). Uczniowie w parach, na specjalnych planszach , kolorowymi nakrętkami ( dla każdego ucznia w innym kolorze), musieli zapełnić jedną linię planszy( poziomej, pionowej, ukośnej). Metodą eliminacji, każda klasa wyodrębniła klasowego mistrza. W klasie 2 był to Szymon Hulbój, a w 3- Kasia Bagierek. Uczniowie, którzy brali udział w finałach otrzymali plakietkę: „Mistrz Kodowania”.
  • Klasa 3Azajęła się zakodowanym mnożeniem:
    – kolorowano zakodowane ny obrazek;
    – kodowaniem matematycznej pajęczyny;
    – zapisywaniem wyników działań za pomocą kodu.
  • Klasa 2A odkodowywała również hasła zapisane w tabelkach. Tutaj mistrzyniami okazały się Zuzia Grajcarek i Zuzia Koziełek. Mistrzem w kodowaniu matematyki był Kuba Jagoda.
  • Klasa 3B odkodowywała wyrazy i przysłowie wg strzałek w tabelce.
  • Klasa 2B odkodowywała obrazek- mozaikę oraz kodowała słowa.

Był to niewątpliwie dzień, w którym wszystkie dzieci dobrze się bawiły i zrozumiały , że „ nie taki diabeł straszny jak go malują” i kodowanie to wspaniała zabawa i frajda.

Ewa Przepióra