Izba regionalna

Izba Regionalna – W szkolnej Izbie Regionalnej gromadzone są eksponaty dokumentujące życie naszych przodków oraz historię regionu. Tu odbywają się wystawy tematyczne, lekcje edukacji regionalnej oraz warsztaty dla innych szkół.

Zobacz na facebook.com

Szpajska w jesienno – zimowej odsłonie

1 marca rozpoczęła się  wiosna meteorologiczna. Wiosna astronomiczna przyjdzie 20 marca, a kalendarzowa jak co roku 21 marca. Przyroda budzi się już do życia. Wiele roślin wypuszcza liście i kwitnie. Słychać już śpiew ptaków. W  naszej  Szpajsce  tak jak w przyrodzie też będzie  się działo. Zanim jednak rozpoczniemy realizację wiosennych projektów, czas podsumować  jesienne i zimowe miesiące. Uczniowie naszej szkoły cyklicznie odwiedzali naszą Izbę Regionalną. Poznali narzędzia  używane do prac polowych jesienią, czy sprzęty kuchenne niezbędne do świątecznych wypieków. Uczniowie klas siódmych opracowali przewodniki po Czechowicach – Dziedzicach. Ósmoklasiści wykazali się kreatywnością tworząc przewodniki po Śląsku Cieszyńskim. W naszej gablocie regionalnej pojawiły się wystawy ,, Szkoła – dawniej i dziś”, ,, Boże Narodzenie – dawniej i dziś”, gdzie można było przypomnieć sobie jak wyglądały przybory szkolne czy ozdoby świąteczneminionego wieku.Obecnie można oglądać wystawkę,, Życie PRL – praca – rozrywka – ludzie”. Szpajska wzbogaciła się o kilka eksponatów podarowanych przez rodziny uczniów. Zachęcamy czytających ten artykuł do wzbogacenia zbiorówIzby Regionalnej w stare fotografie, mapy, dokumenty o wartości historycznej, niepotrzebne antyki (meble, rękodzieła, przedmioty gospodarstwa domowego).Zebrane eksponaty zostaną opisane funkcją oraz danymi osobowymi darczyńcy, jeśli zostanie wyrażona zgoda. Osoby chętne oraz zainteresowane podzieleniem się swoimi pamiątkami proszone są o kontakt telefoniczny – 32 215 55 09 wew. 20.

      

Zimowo na sportowo

   Chociaż aura nam nie służy , klasa 2A zajęła się tematem zdrowego spędzania czasu na powietrzu. Aby pokazać jak uprawiali sporty zimowe nasi rodzice i dziadkowie, udaliśmy się do naszej „Szpajski”, tj. Izby Regionalnej. Tam obejrzeliśmy eksponaty związane z naszą lekcją. Przymierzyliśmy zgromadzone stare narty. Bardzo podobały nam się kijki zrobione z dwóch gałęzi i ręcznie uformowanych metalowych kółek i ostrza , połączonych rzemieniami. Założyliśmy dopinane do butów łyżwy ( nie było łatwo ustać!) i połączone wkrętami do skórzanych butów. Aby zrozumieć jak radzili sobie dziadkowie bez skarpet, nasza Pani pokazała co to są onuce i jak się je zakładało. Śmiechu było o niemiara. Bardzo lubimy odwiedzać naszą Izbę , aby poznać historię.

 

„Historia sportu w Czechowicach- Dziedzicach”. Nowa wystawa tematyczna w Izbie Regionalnej

Jedną z najpiękniejszych kart dziejów Czechowic i Dziedzic zapisali nasi sportowcy, działacze
i sympatycy różnych dyscyplin sportu. W pamięci wielu mieszkańców naszego regionu pozostały jeszcze serdeczne wspomnienia o zawodnikach, meczach i zawodach, boiskach i salach gimnastycznych, wspomnienia jeszcze dziś wywołujące radość i wzruszenie.
Bogaty dorobek sportowy kilku pokoleń naszego regionu godny jest upowszechnienia, dlatego postanowiliśmy w naszej Izbie Regionalnej zrobić wystawę dotyczącą tego tematu.
Uczniowie klas 2b i 3d wykonali plakaty i albumy, które mają uczniom przybliżyć historię sportu w Czechowicach- Dziedzicach. Mamy przecież się czym pochwalić, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało w 1905 r. , jako piąte gniazdo na Śląsku Cieszyńskim. Opisali również inne kluby działające do dzisiaj. Poświecili dużą uwagę sportowcom, zwłaszcza, że okazało się , iż mamy miedzy sobą ich wnuki i dzieci.
Pani G. Woryna- Szołtysek wykonała duży plakat, który opowiada w jaki sposób bawili się na podwórkach nasi przodkowie. Okazuje się, że mieli do wyboru wiele ciekawych gier i zabaw,
które zostały już zapomniane, a szkoda.
Od strony teoretycznej , wystawkę książek na wyżej wymieniony temat przygotowała p. M. Koutny. Szczególnie należy polecić książkę Emila Buchty „Kronika sportu Czechowic- Dziedzic”.
Zebrano również różne nowe eksponaty, jak przedwojenne narty i kijki , 3 pary łyżew, w tym jedne przykręcane, i oryginalne przedwojenne rakiety do tenisa, itp.
Mamy nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do utrwalenia w historii naszego miasta wydarzeń i ludzi związanych z rozwojem sportu na terenie Czechowic- Dziedzic.

Ewa Przepióra