Wycieczka do Sądu Rejonowego w Pszczynie

Wycieczka przedmiotowa do Sądu Rejonowego w Pszczynie 24. października 2017 roku.

Motto wycieczki:

Ius est ars boni et aequi (łac. tłum. jako Prawo jest sztuką czynienia tego, co dobre i słuszne). Paremia, czyli sentencja, przysłowie, sformułowana przez rzymskiego prawnika Publiusa  Iuventiusa Celsusa w II w. n.e.

1. października 2017 roku uczniowie klasy III D oraz trzy osoby z III B, w ramach wyjazdu przedmiotowego z wiedzy o społeczeństwie, odwiedzili II Wydział Karny Sądu Rejonowego w Pszczynie.

Młodzież zapoznała się z pracą sądu, jego historią, architekturą budynku, zakresem rozstrzyganych spraw, przebiegiem procesu karnego, sposobem orzekania o przekroczeniu czy złamaniu prawa. Poznała w praktyce procesu prawa oskarżonego, sposób pracy adwokata i prokuratora.

Sędzia wyjaśnił określenia: apelacja, prawomocność wyroku, zaskarżenie uchylenia wyroku, ławnik, dowody procesowe i wiele innych.

Każdy uczestnik wycieczki musiał wypełnić kartę pracy w której sprawdzano znajomość w/w określeń i wiadomości.

Ogromne podziękowania składamy Pani Irenie Chromik, za umożliwienie tej wizyty. Procesowi przewodniczył Sędzia Sądu Rejonowego Wydziału Karnego i Wydziału Wykonywania Orzeczeń Artur Kot,  który nie szczędząc własnego czasu, w bardzo przystępny sposób, wprowadzał naszych uczniów w zasady pracy sądu, jego specyfikę oraz prawnicze i sądowe niuanse (m.in. dowiedzieliśmy się, że za ogłoszenie fałszywego alarmu bombowego grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat więzienia).

Zobaczyliśmy także obecny hotel PTTK  (dawniej areszt śledczy), będący elementem zespołu budynków sądu w Pszczynie, oraz III Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Klasa III D i III B w Pszczynie Na dworcu ul. Kościuszki w Pszczynie W pociągu