zagrożenia hybrydowe

16 października 2018 roku w ramach lekcji edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie sześciu klas ósmych naszej szkoły spotkali się z byłym dowódcą Jednostki Strzeleckiej nr 3028 w Czechowicach – Dziedzicach Panem Szymonem Kalińskim.

Tematem spotkania były zagrożenie terrorystyczne oraz możliwe warianty obrony wobec nich.

Dzięki doświadczeniu naszego gościa oraz przyniesionym przez niego pomocom dydaktycznym i broni: karabinki AK-47, Beryl M762, strzelbą Mossberg, pistoletem maszynowym Glauberyt, pistoletami P-83, TT (czyli Tulski Tokariewa) oraz Glock 17, a także granat ćwiczebny F 1, amunicja i kajdanki, uczniowie mogli w praktyce zapoznać się z najczęściej używaną przez terrorystów bronią.

Zajęcia obejmowały:

– posługiwanie się przyniesioną bronią – przygotowanie broni do użycia,

– pozycje strzeleckie z karabinka i broni krótkiej

– użycie granatu: obronnego F-1 i zaczepnego RG-42

– zasady zachowanie po znalezieniu niewybuchu

– zachowanie podczas ataku terrorystycznego, pułapki minowe, ewakuacja lub ukrycie się i wezwanie pomocy

Serdecznie dziękujemy Panu Szymonowi  Kalińskiemu za poświęcenie własnego wolnego czasu, za udostępnienie broni  do szkolenia oraz za profesjonalne i przystępne przedstawienie współczesnych zagrożeń.

Wszystkich zainteresowanych praktycznym posługiwaniem się bronią krótką jak i długą, rodziców jak i uczniów, zapraszamy na strzelnicę, gdzie Pan Szymon jest instruktorem. Kontakt poprzez nauczyciela edb.