majowe święta narodowe

Maj to miesiąc dla nas, Polaków, wyjątkowy. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są trzy ważne święta.

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce,
ale i na świecie. Jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych.

2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie wywodzące się z heraldyki, czyli wiedzy o herbach. Obchodzimy go od 2004 roku. W tym miejscu warto dodać, że w Będominie znajduje się jedyne w Europie muzeum hymnu państwowego, w którym znajdziecie też inne pamiątki związane z naszą historią.

3 Maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała pilna potrzeba uzdrowienia Polski. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności.